Atilla Yeşilada: Hemen elinizden çıkarın

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 21 Mart 2024 tarihli toplantısından 500 baz puanlık faiz artırımı kararı alındı ve bu kararla birlikte haftalık repo ihale faizi yüzde 45’ten yüzde 50’ye yükseltildi.

Bu gelişmelerin ardından vatandaşların ne yapması gerektiğine dair önerilerde bulunan ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, “Dövizi bozdurup TL’ye geçin” çağrısında bulunuyor.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in son açıklamalarını hatırlatarak, “Mehmet Şimşek, ‘Merkez Bankası enflasyona karşı ne yapacağını biliyordur ve eli tamamen serbesttir’ dedi.

Ayrıca çok daha önemlisi, ‘Sayın Erdoğan’la para politikası konusunda tamamen aynı fikirdeyiz’ dedi. Merkez Bankası’ndan 500 baz puanlık artış kararı çıkarsa artık korkmayın, her şeyi alın, borsaya girin, devlet tahvili alın, TL mevduata geçin, dövizden tamamen çıkın” şeklinde konuştu.

Deprem bölgesi yatırımları ve Irak Kalkınma Yolu projesi dışında tüm harcamaların kısılacağı mesajına dikkat çeken Yeşilada, “15 milyar dolar bile tasarruf sağlansa milli gelirin yüzde 1,5’i eder. Ama bu taahhüt resmi bir beyana dönüşmeden yabancı yatırımcıların şüpheleri devam edecektir” şeklinde konuştu.

Mesele Ekonomi adlı internet kanalına yaptığı açıklamada Yeşilada şu öngörülerde bulundu:

“Amerikan Merkez Bankası FED her 3 ayda bir tahminlerini yeniliyor. Federal Açık Piyasa Komitesi’ne katılan guvernörler de FED’i bağlamayan kendi şahsi tahminlerini yayınlıyorlar. Tahmin raporları bu sene 3 faiz indirimi gösteriyordu, o indirimler 2’ye düşer ve bu, ABD Doları’nı ve ABD tahvil faizlerini yükseltir. Bu durum Türkiye’nin hayatını biraz daha güçleştirebilir.

Merkez Bankası’nın 500 baz puanlık artışını canlı yayında yorumlayan ekonomi yazarı Remzi Özdemir ise yüzde 50’lik politika faizinin borsa için büyük bir tehlike oluşturduğunu iddia ederek şunları söyledi:

“Faizin olduğu yerde borsa biraz ürker. Yatırımcılar ona göre tedbirlerini almalı. Merkez Bankası önümüzdeki dönemde faiz silahını 60-65 bandına kadar çekebilir. Türkiye artık enflasyonun da üzerinde faiz vermek zorunda.

İnsanlar artık ellerindeki paralarla döviz bürolarına koşmamalı. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın nisan ayındaki toplantısında da 500 baz puanlık bir artış daha gelebilir.”

“Ardından mayıs ayı geliyor. Mayıs ayında enflasyonun zirve yapacağını göreceğiz. Tahmini olarak yaklaşık 75 puanlık bir artış bekleniyor. Bu yıl Türkiye’de enflasyonun 50’nin altına inme olasılığı yok gibi görünüyor.

Bu da gösteriyor ki, faiz oranları 55-60 aralığında oturacak. Bu durum yabancı yatırımcılar için çekici olabilir, dolayısıyla Türkiye’ye döviz girişinde bir artış bekleyebiliriz. Merkez Bankası’nı bu cesur kararı için tebrik etmek gerekir.

Kredi alımı artık eskisi gibi kolay olmayacak. Vatandaşlar kredi çekerek beyaz eşya almak veya tatil yapmak gibi düşüncelere kapılmamalılar. Önümüzdeki dönemde kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarındaki faiz oranlarının 7 puana kadar artırılmasını bekliyorum.

Bu, yüzde 25’e denk gelen bir faiz anlamına geliyor. Bu da demek oluyor ki insanlar artık cebindeki plastik kartları evde bırakacak ya da bankalar bu kartları zorla toplamaya başlayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x