IMEI numarası nedir, nasıl öğrenilir? İşte telefondan IMEI sorgulama (öğrenme) yolları

Operatör mağazalarında, telefon değiştirmeniz gerektiğinde ya da numara taşıma (operatör değiştirme) işlemi sırasında IMEI numarası terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Peki, IMEI nedir, ne işe yarar? Gerekli olduğunda telefon IMEI numarası nasıl öğrenilir? IMEI sorgulama nasıl yapılır dahil olmak üzere IME hakkında her şey burada.

Telefon IMEI sorgulama nasıl yapılır #️⃣

IMEI no nerede yazar sıkça merak edilir.IMEI, genelde telefon kutusunda arka bölümdeki etikette yazar. Peki, telefon ikinci el satın alınmışsa ve kutusu yoksa IMEI kodu nasıl öğrenilir? Cihaz üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde IMEI numarasını öğrenmek mümkündür. Samsung, Xiaomi ve diğer Android telefonlarda ve Apple iPhone’larda IMEI sorgulamak son derece kolaydır. İşte telefondan IMEI öğrenme yolları ⬇️
  • Telefonun numara çevirme ekranında IMEI sorgulama kodunu (*#06#) tuşlayın.
  • Apple iPhone’da IMEI numarası, Ayarlar – Genel – Hakkında menüsünde fiziksel SIM altındayazar.
  • Android telefonda Ayarlar – Telefon Hakkında menüsü altında IMEI numarası yazar.
  • IMEI kodu SIM kart tepsisinde yazabilir.
  • IMEI numarası faturada mal hizmet bölümü yanında yazar.

IMEI numarası nasıl bulunur, nereden öğrenilir artık biliyorsunuz. e-Devlet üzerinden numarayı sorgulayarak telefonun kayıt durumunu (ithalat yoluyla kaydedilen imei gibi) ve hatta çalıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. IMEI kaydı nasıl yapılır, kayıt ücreti ne kadar? gibi soruların yanıtını aşağıdaki rehberde bulabilirsiniz:

IMEI nedir ?

IMEI açılımı; International Mobile Equipment Identity’dir. IMEI, Türkçede Uluslararası Mobil Cihaz Kodu anlamına gelir. IMEI ne demek kısaca açıklamak gerekirse; IMEI numarası, bir cihazı tanımlamak için kullanılan 15 haneli benzersiz seri numarasıdır.

Başka bir deyişle, IMEI numarası, cihaza özel 15 haneli kimlik numarasıdır. IMEI numarası, seri numarasından farklıdır ve çeşitli amaçlarla cihazları tanımlamak ve takip etmek için kullanılır. IMEI numarasına sahip cihazlar arasında akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil cihazlar bulunur. Bu kodlar, operatörler tarafından mobil ağdaki bir cihazı tanımlamak için kullanılır. Hem operatörler hem de kolluk kuvvetleri, çalınan veya kaybolan cihazın ağa erişimini engellemek için IMEI numarasını kullanır.

IMEI numarası ne işe yarar ?

Telefonunuzdaki IMEI numarası pek çok önemli ve faydalı bilgi sağlar. IMEI numarası, operatörünüz tarafından teknik destek sağlamak amacıyla kullanılabilir. IMEI numarası, cihazınız ve modeli, üreticisi, yazılım sürümü gibi özelliklerini tanımlar. Bu bilgiler, teknik desteğe ihtiyaç duyduğunuzda ve cihazı servise götüremediğinizde hayat kurtarıcı olabilir.

Cihazınız kaybolur veya çalınırsa, IMEI numarası hırsızların cihazınızı ağınızda kullanmaya devam etmesini önlemek için önemli bir araç haline gelir. Hatta bazı durumlarda cihazınızın bulunmasına bile yardımcı olabilir. Kolluk kuvvetleri, IMEI numarasını kullanarak bir cihazı birkaç metre mesafeye kadar takip edebilir. Telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında bunu derhal polise veya hizmet sağlayıcılara bildirmeniz gerekir. Bazı operatörler cihazları engellemek için hırsızlık kanıtı talep ettiğinden, polis raporundan alınan belgeler bu bilginin sağlanmasına yardımcı olur. Operatörünüz daha sonra IMEI numarasını kullanarak numarayı devre dışı bırakabilir, bazı durumlarda kayıtlı kişisel bilgilere erişimi engelleyebilir.

Özetle, IMEI numarası ile neler yapılabilir? IMEI’nin asıl amacı yalnızca cihazı tanımlamaktır. IMEI sorgulama işlemiyle telefonun kim tarafında ve hangi SIM kartla kullanıldığı tespit edilebilmektedir. IMEI no, hırsızlığın önlenmesinde de yardımcı olabilir. Operatörler, çalınan veya kaybolan telefon IMEI numaralarını ağ düzeyinde engelleyerek telefonları kullanılamaz hale getirebilir.

IMEI numarasından konum bulmak mümkün müdür ?

Telefon bir ağa bağlı olduğu sürece IMEI numarasını kullanarak konumunu takip etmek mümkündür. IMEI numarasından konum takibi çoğu durumda kolluk kuvvetleri tarafından yapılır. Ancak, hackerlar da konumunuzu ele geçirebilir. Ayrıca hırsızların çaldıkları IMEI numaralarını cihazlara aktardıkları (IMEI klonlama) da biliniyor.

IMEI numarasını değiştirmek mümkün mü ?

IMEI numarası değiştirilebilir mi? IMEI numarası cihaza eklenir ve cihazda ciddi bir değişiklik yapmadığınız sürece değiştirilemez. IMEI numarasını değiştirmek yasal değildir.

IMEI nedir, merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. IMEI kısaltmasını muhtemelen operatör mağazalarında, teknik destek aramaları sırasında veya telefon değiştirmeniz gerektiğinde duymuşsunuzdur. Peki, IMEI numarası ne işe yarar, nasıl öğrenilir? Telefondan IMEI sorgulama yollarını burada bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x